Droga z Sensem
to elastyczny i dopasowany indywidualnie program dla osób realizujących swoje cele i pragnących wsparcia coacha by szybciej i skuteczniej działać. Cele i tematy określane są w oparciu o plany i potrzeby klienta, a metody pracy dobieram na bieżąco.
Proces coachingowy Droga z Sensem pozwoli ci osiągnąć skutecznie cele - zarówno wtedy, kiedy twoim celem jest dokonanie czegoś, jak i wtedy, kiedy chcesz stać się osobą, jaką zawsze chciałeś być.
Droga z Sensem to taki "coaching w stylu wolnym", freestyle. Tematy omawiane podczas sesji wynikają z potrzeb klienta. Ich zakres pokrywa się z tym, w czym coaching jako metoda pracy jest użyteczny, a więc mogą pochodzić z jednego lub kilku obszarów:
Sprecyzowanie "czego tak naprawdę chcesz" czyli wizji stanu, do jakiego dążysz, sprecyzowanie kierunków działania, określenie co chcesz tak naprawdę osiągnąć. Jeśli myślisz o życiu jako pewnej całości - omówimy czego pragniesz i co tak naprawdę jest dla ciebie ważne. Jeśli myślisz o biznesie, zastanowimy się jaki ma być biznes czy zawód, w którym będziesz spełniony. Jeśli myślisz o relacjach - zastanowimy się jakim chcesz być partnerem, rodzicem, współpracownikiem.
Opracowanie drogi, którą będziesz podążać by zrealizować swoje cele. Poszukamy odpowiedzi na pytanie: co musisz zrobić lub jakim człowiekiem musisz się stać, by osiągnąć to, co zamierzasz.
Rozwijanie potrzebnych ci kompetencji. Aby osiągnąć założone cele możesz potrzebować nowych umiejętności lub sposobów działania. Jeśli pracujesz nad byciem skutecznym szefem, możesz potrzebować bardziej efektywnych sposobów by komunikować cele, delegować zadania czy motywować pracowników. Jeśli pracujesz nad polepszeniem relacji z bliskimi, możesz chcieć nauczyć się lepiej słuchać lub mówić o swoich potrzebach.
Dostosowanie otoczenia tak, by pomagało ci w przeprowadzeniu i utrwalaniu zmian. Wprowadzanie zmian w życiu nie może się opierać tylko na determinacji i silnej woli. Aby skutecznie się zmienić, potrzebujemy dodatkowych bodźców. Może to być faktyczna zmiana w fizycznym otoczeniu - przystosowanie elementów mieszkania czy biura tak, by pomagały nam we wdrażaniu nowych rzeczy. Może to być budowanie nowych nawyków i codziennych rytuałów. Może to być budowanie tzw. siatki wsparcia społecznego, czyli otoczenie się osobami, które będą nas motywować i rozliczać z dokonań.
Poznanie "instrukcji obsługi" samego siebie. Poznasz własne funkcjonowanie od strony psychologicznej - skąd czerpiesz siłę i odwagę, a co budzi twoją obawę. Jakie przekonania na temat siebie i świata cię ograniczają i uniemożliwają działanie. Kiedy budzi się twój wewnętrzny sabotażysta oraz co i dlaczego ci mówi. Im lepiej siebie poznasz, tym skuteczniej będziesz sobie radzić z tym, co cię do tej pory ograniczało. W rezultacie to, co do tej pory nie było możliwe (i co przywiodło cię na coaching) - stanie się możliwe.
Ilość sesji zależy tylko od twoich potrzeb – proces może trwać od kilku do kilkunastu sesji. Ty decydujesz, kiedy jesteś gotów ruszyć w dalszą drogę samodzielnie. W ostatniej sesji podsumujemy osiągnięcia oraz opracujemy najważniejsze działania na przyszłość - przyszłość, w którą wyruszysz już samodzielnie.
Jeżeli w przyszłości postawisz sobie nowe cele i uznasz, że z coachem będzie szybciej i skuteczniej - zawsze możesz rozpocząć nowy proces coachingowy.
W szczególnych przypadkach możliwe i skuteczne jest odbycie jednej sesji coachingowej - interwencyjnej. Dotyczy to głównie przypadków, gdy stoisz przed poważną życiową decyzją i chcesz mieć pewność, że dokonujesz najlepszego dla siebie wyboru. Taka sesja jest skuteczna, jeśli znasz zasady i masz doświadczenie w pracy z coachem.
Przykładowy proces może wyglądać tak:
- Sesja 1: Kontraktowanie. Przygotowanie do pracy metodami coachingowymi
- Określanie i doprecyzowanie celów życiowych i celów procesu – 1-3 sesje
- Analiza zasobów – 1-2 sesje
- Badanie przekonań wspierających i blokujących – 1-2 sesje
- Rozpoznawanie możliwości – 1 sesja
- Planowanie działań – 1-2 sesje
- Działania, ewaluacja działań, modyfikacje, radzenie sobie z barierami na drodze – 2-4 sesje
- Podsumowanie procesu, planowanie dalszych działań – 1 sesja