Cokolwiek chcesz w życiu robić - niech to będzie oparte na twoich osobistych talentach. Nie myśl, że ich nie masz - każdy ma. Każdemu z nas pewne rzeczy przychodzą z większą łatwością, niż innym. Łatwo się dogadujesz z ludźmi? Jesteś w stanie długo pracować w skupieniu? Jesteś dokładny i skrupulatny? Cierpliwie wykonujesz rutynowe zadania? A może łatwo podchwytujesz pomysły i masz od razu wizję jak je wcielić w życie? Takie umiejętności - i wiele innych - to wyraz talentów.
Jeśli twoje zajęcie będzie wykorzystywało te cechy, które są w tobie mocne, prawdopodobnie będziesz mieć z tego więcej satysfakcji, sukcesów i zadowolenia z siebie.
Jak sprawdzić swoje talenty? Najprościej - przyjrzeć się sobie. Inny sposób to poddać się dobremu testowi psychometrycznemu.
Osoby poszukujące swojej drogi zachęcam do wykonania testu Insightful Profiler 121 – Profilowanie Osobowości Zawodowej.
Dla kogo?
Dla osób indywidualnych:
- Gdy rozpoczynasz karierę - test pomoże w rozpoznawaniu własnego potencjału i osobistych przewag konkurencyjnych na rynku pracy oraz wskaże najlepiej dopasowane środowisko pracy.
- Gdy planujesz karierę w organizacji, myślisz o zmianie ścieżki kariery lub starasz się o awans (również poziomy) - test pomoże ci ocenić na ile twoje mocne cechy są atutem na nowej ścieżce i czy pomogą ci w tych staraniach.
- Gdy przygotowujesz się do ważnej rozmowy zawodowej (rekrutacja, również wewnętrzna, ewaluacja, starania o awans) - test dla ci solidną podstawę do rozmów i negocjacji w oparciu o obiektywnie oszacowane predyspozycje zadowowe.
- Gdy planujesz założenie własnego biznesu - test podpowie w jakich obszarach jesteś w stanie samodzielnie wykonać zadania związane z prowadzeniem własnego biznesu, a w jakich potrzebujesz wspólnika, wsparcia lub outsourcingu.
Dla organizacji:
- Identyfikacja talentów (tj. pracowników o dużym potencjalne rozwojowym),
- Analiza potrzeb rozwojowych pracowników,
- Planowanie indywidualnej ścieżki kariery oraz tworzenie planów sukcesji,
- Budowanie (komponowanie) zespołu,
- Selekcja zawodowa,
- Alokacja personelu i derekrutacja (zwolnienia monitorowane).
Czego się dowiesz o sobie?
- jakie masz predyspozycje do kształtowania kluczowych kompetencji zawodowych, w tym w obszarach przywództwa, pracy zespołowej, planowania i organizowania, komunikatywności, kreatywności, adaptacyjności i innych - nawet jeśli obecnie nie masz tych kompetencji, predyspozycje pokażą na ile jesteś w stanie je rozwinąć.
- jakie cechy wyróżniają cię spośród innych ludzi w takich obszarach jak, między innymi, konfliktowość, motywacja zadaniowa oraz styl działania,
- jakie czynniki motywują i demotywują cię do efektywnej, pełnej zaangażowania pracy,
- jakie masz wewnętrzne ograniczenia, czyli ryzyka związane z pracą w określonych środowiskach, które mogą utrudniać efektywne funkcjonowanie w pracy (np. słomiany zapał, schematyczne postępowanie, sceptyczne wyrachowanie i inne),
- jakie role zespołowe najchętniej pełnisz, czyli określenie, w jaki sposób wnosisz wartość do pracy zespołowej: czy jako strateg, taktyk, realizator, a może strażnik lub opiekun.
Jak pracujemy z kwestionariuszem iP121?
Sesja kontraktowania i przygotowania do badania
Każde badanie opiera się na subiektywnych wypowiedziach o sobie samym, może więc odzwierciedlać stan zmodyfikowany poprzez osobiste postrzeganie siebie. Aby zapewnić maksymalną użyteczność wyników, zaczynamy od omówienia twojego nastawienia do badania oraz ustalenia celów, jakim badanie ma służyć.
Badanie on-line
Sam wybierasz czas i miejsce badania tak, by czuć się komfortowo. Samo badanie odbywa się na platformie, na której logujesz się używając dostarczonych informacji. Badanie trwa około 30 minut.Sesja omówienia badania
Sesja ta poświęcona jest dyskusji nad treścią raportu. Konsultant dokonuje pogłębionej analizy, wskazując charakterystyczne dla ciebie połączenia cech. Wspólnie omawiamy perspektywy, jakie otwiera pogłębiona wiedza o sobie samym oraz kierunki dalszego rozwoju. Ta sesja ma charakter coachingowy.Dlaczego iP121 jest skutecznym i przydatnym narzędziem?
- Bazuje na pięcioczynnikowym modelu osobowości, tzw. “wielkiej piątce”, koncepcji szeroko wykorzystywanej w badaniach osobowości na całym świecie i cenionej przez fachowców zarządzania ludźmi.
- Jest narzędziem oryginalnym, stworzonym z myślą o polskim rynku i bazującym na normach polskich. Nie dotyczą go problemy związane z nieprzetłumaczalnością uwarunkowań kulturowych, które obniżają wiarygodność niektórych testów bazujących na normach innych krajów.
- Bazuje na normach określanych na podstawie badań prawie 3 tysięcy osób. Dzięki temu odznacza się wysoką trafnością i rzetelnością, a więc również wysoką użytecznością informacji na temat badanej osoby.
- iP121 jest w pełni zinformatyzowany, a badanie odbywa się za pośrednictwem komputera z dostępem do internetu. Badana osoba ma więc możliwość zapewnić sobie najbardziej dla niej komfortowe warunki. Po badaniu respondent otrzymuje opis w postaci pliku pdf.
WAŻNE:
W odróżnieniu od wielu dostępnych na polskim rynku narzędzi, nie jest celem Kwestionariusza iP121 badanie osobowości jako takiej ani jej klasyfikowanie. Nie dowiesz się z niego czy jesteś "czerwony" czy "niebieski", czy jesteś "lwem" czy "susłem" itd.
Dowiesz się gdzie jesteś na skali danej cechy w porównaniu z populacją - czy dana cecha cię wyróżnia spośród innych, czy też plasuje cię w dużej grupie ludzi o podobnym jej natężeniu.